طراحی و ساخت نوعی نانوالياف در دانشگاه صنعتی اميركبير

Muscle_Fibers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ؛ ايمان شعبانی ، پژوهشگر طرح ، با اشاره به ساخت غشاهای نانوكامپوزيتی از الياف نانو گفت: در اين پژوهش ما موفق به بهينه سازی ويژگی تبادل يون در پليمر اوليه شديم و سپس از اين پليمر نانوالياف و از نانوالياف هم غشاهاي نانوكامپوزيتی تهيه شد.

وی افزود: آزمايش اين غشاهای نانوكامپوزيتی در نوعی از پيل های سوختی و ماهيچه های مصنوعی بر پايه تبادل يونی و فلز ، نشان داد كه خواص آنها بهبود و همزمان هزينه ساخت كاهش می يابد.

شعبانی علاوه بر مصرف كمتر انرژی در كاربرد ماهيچه مصنوعی ، كاركرد نانوكامپوزيت در رطوبت های بالا را از ويژگی های آن برشمرد و گفت: اين در حاليست كه نمونه استاندارد در رطوبت های زياد مانند محيط بدن كه بيشترين كاربری ها هم در همين شرايط است ، افت خواص شديد دارند.

وی افزود: ماهيچه مصنوعی آزمايش شده با غشای نانوكامپوزيتی اين طرح ، علاوه بر رطوبت در دماها ، شرايط و ولتاژ مختلف نيز رفتار خطی و يک نواختی را نشان داد.

شعبانی تصريح كرد: در ادامه طرح قرار است برای بررسی کارآیی ، ماهيچه مصنوعی توليد شده در بدن خرگوش پيوند زده شود.

محمد مهدی حسنی صدرآبادی ، پژوهشگر ديگر طرح نيز با اشاره به اين كه پيل های سوختی مبدل های الكتروشيميايی هستند كه به شكل مستقيم سوخت را به الكتريسيته تبديل می کند ، گفت: با توجه به اين كه مهمترين محدوديت كاربرد اين پيل ها هزينه آنهاست ، يكی از اهداف اين طرح كاهش بخشی از اين هزينه ها است.

وی افزود: استفاده از نانوالياف ساخته شده در اين طرح منجر به افزايش 106 درصدی توليد در يک تک سلول پيل سوختی نمونه آزمايشی در مقايسه با نمونه تجاری در پيل های متانولی و افزايش 73 درصدی بازده آن شد. اين طرح با همكاری دانشگاه صنعتی اميركبير و مركز تحقيقات فناوری بن ياخته به انجام رسيده و همچنين در چهاردهمين جشنواره جوان خوارزمی حائز رتبه دوم پژوهش های کاربردی شده است.

 

در کارگاه های ایران هلث ،دوره کاربرد نانو در تجهیزات پزشکی  بصورت کاملا تخخصصی و کاربردی همراه با اساتید برجسته آموزش داده می شود.هم اکنون ثبت نام کنید.

Print Friendly

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


4 + = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>