شناخت انسان در فضای مجازی را بیاموزیم

url

 

 

 

 

 

 

 

 

پدیده اینترنت به مثابه یک رسانه الکترونیکی جهان گستر و به واسطه برخی ویژگی‌های منحصر به فرد خود موقعیتی خاص را برای روابط انسانی به وجود آورده که خود حوزه‌یی ویژه برای انسان‌شناسی پدید آورده است. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها امکان خلق فضاها و اجتماعات مجازی است که به دلیل حضور کاربران اینترنتی از سراسر جهان، فرایندهای اجتماعی و فرهنگی چشم‌گیری در آنها پدید می‌آیند.

 

انسان‌شناسی و فرهنگ نیز یکی از همان فضاهایی است که به واسطه اینترنت پا گرفت. این پایگاه یک وبگاه علمی/ ترویجی است که در همه زمینه‌های فرهنگ، علوم اجتماعی و انسانی با تاکید خاص و با اولویت دادن به نگاه اجتماعی فعالیت می‌کند.

 

این وبگاه در حال حاضر صرفا به زبان فارسی منتشر می‌شود. مدیریت این وبگاه را دکتر ناصر فکوهی در دست دارد. شعار این تارنما آن است که می‌توان سلسله مراتب و تقسیم بندی‌های اغلب بی‌معنا، ناعادلانه، ایدئولوژیک، هژمونیک، خود شیفته و دستکاری‌کننده علمی و اجتماعی که به جامعه تحمیل می‌شوند را کنار گذاشت و برخلاف تمام ادعاهایی که درباره ناممکن بودن کار جمعی، غیر محفلی، سالم و صمیمانه میان جماعتی از کسانی که صرفا دوست دارند دانش خود را با دیگران شریک شوند و از دانش دیگران بهره بگیرند، به چنین اهدافی دست یافت. و چنین تارنمایی به دور از چنین محافلی با بازدیدکنندگان میلیونی راه‌اندازی کرد. این تارنما در فراخوان نوشتن یادداشت در ششمین سالگردش بیان کرده بود که توانسته است به بخش بزرگی از اهداف اولیه خود یعنی گرد هم آوردن گروه‌های فکری و اجتماعی گوناگون برای همکاری و هم اندیشی در راه فرهنگ، خارج از حلقه‌های محفلی یا ایدئولوژیک و ایجادعرصه برای به اشتراک گذاشتن اندیشه‌ها و دادن فرصتی برای نوشتن و اندیشیدن و رشد در فرایند کنش فکری، دست بیابد بی‌آنکه نه خواسته باشد به یک بانک مقالات تبدیل شود و نه به جایگاهی برای جهت دهی و سوگیری سود یا زیان این و آن. در این میان تصمیم گرفتم با مدیر این سایت، دکتر ناصر فکوهی گفت‌وگویی داشته باشم.

 

 

آیا از نظر شما افزایش و استقبال مخاطبان انسان‌شناسی و فرهنگ در سایت‌های اجتماعی و دانشنامه‌یی دلیل بر افزایش تمایل مطالعه کنشگران در این زمینه‌ها است یا دلیل آن هر چه بیشتر در دسترس شدن اینترنت و انسان‌شناسی و فرهنگ است؟

 

هر دو دلیل موثر هستند. فضای مجازی امروز به پهنه‌یی تبدیل شده است که منطق خود را دارد و اغلب رسانه‌های کلاسیک خیلی زود این مساله را درک کرده و نمونه‌یی از رسانه خود را برای این فضا طراحی کرده‌اند. امروزه تقریبا تمام روزنامه‌های بزرگ جهان، نظیر لوموند، واشنگتن پست، نیویورک تایمز و گاردین افزون بر نسخه کاغذی خود دارای چندین نمونه برخط (آنلاین) هستند که برای دستگاه‌های مختلف از رایانه‌های خانگی گرفته تا تلفن‌های همراه و‌ای پد و … طراحی شده‌اند. بنابراین هر چه بیشتر تعداد خوانندگانی که از طریق اینترنت به شبکه وصل شده و مطالعه می‌کنند، افزایش می‌یابد. البته کتاب و روزنامه کاغذی هم جایگاه خود را دارند اما باید در آنها نوآوری کرد تا علاوه بر مشتریان اندکی مسن‌تر خود دیگران را نیز جذب کنند. تغییر سبک زندگی افراد و بویژه تراکم هر چه بیشتر شهرها و کاهش فضای مسکونی در آنها سبب شده است استقبال از دسترسی رسانه‌های اینترنتی هر چه بیشتر شود. اما از طرف دیگر به گمان من افزایش استقبال به خود تارنما و اهداف آن نیز بستگی داشته است، ما تلاش کرده‌ایم واقعا بر آنچه گفته‌ایم پایبند باشیم و از «چهره‌سازی»، «محفل‌پردازی»، «غوغا سالاری» دوری کنیم و در عین حال اگر به مسائل روز می‌پردازیم از دیدگاه علمی باشد. همچنین تلاش کرده‌ایم از ایجاد محفل چه در شکل ایدئولوژیک و چه در هر شکل دیگر آن جلوگیری کنیم. در سطح فرهنگ‌های ملی و جهانی و غیره نیز اصل را بر وحدت ملی گذاشته‌ایم و از سیاسی شدن بیهوده جلوگیری کرده‌ایم.

 

از این لحاظ من خوشحالم که امروز بیش از هزار شهر و پنجاه کشور جهان ایرانیان به این تارنما وارد می‌شوند و اطلاعات می‌گیرند و مقالات دیگران را می‌خوانند. این امر امکان قابل توجهی به جوانان می‌دهد و به جرات می‌توانم بگویم که بزرگ‌ترین هدف ما در این تارنما دادن بیشترین امکان به جوانان برای عرضه کارهای خود است که در بسیاری موارد ارزش بسیار زیادی دارند اما فرصت عرضه شدن در حتی روزنامه‌ها و مجلاتی را که به دنبال «چهره ها» هستند را نمی‌یابند یا برای ا ین کار باید به محفلی بپیوندند که چندان راضی بدین کار نیستند. ما در عین حال توانسته‌ایم اعتماد و همکاری تعداد زیادی از اساتید ایرانی و غیر ایرانی از میان برجسته‌ترین دانشگاهیان را نیز جذب کنیم که نام آنها در صفحه مدیران قابل مشاهده است. حضور این نام‌ها گویای آن است که نوشته‌ها و مطالب منتشر شده در این تارنما دارای ارزش علمی هستند و هر چند این امر خطا و اشتباه‌های احتمالی را از میان نمی‌برد اما بشدت کاهش می‌دهد. این را نیز می‌توان دلیل موفقیت دیگر تارنما دانست.

 

آیا می‌توان به جرات گفت که انسان‌شناسی و فرهنگ هم‌اکنون به عنوان یکی از نیازهای دانشجویان حوزه علوم اجتماعی و انسان‌شناسی بدل شده است؟

 

من همیشه تلاش می‌کنم از اینگونه فرمول‌های «بزرگ» و «پر طمطراق» اجتناب کنم. به نظر می‌رسد آنچه تاثیر گذار باشد تاثیر خود را نشان می‌دهد و نیازی به تعریف ما نیست. اما به هر تقدیر بنا بر بازخوردهایی که ما گرفته‌ایم و بخش بزرگی از آنها در ویژه نامه ششمین سالگرد سایت منتشر شد و همچنین بنا بر آماری که از شمارشگران اینترنتی نظیر وبگذر، آلکسا و گوگل آنالیتکس داریم، استقبال زیاد بوده (بویژه از طریق گوگل که گویای پژوهشی بودن اغلب جست‌وجوها است) و دانشجویان اغلب می‌توانند بسیاری از نیازهای خود را از طریق این سایت رفع کنند. البته هدف ما آن است که سایت محلی برای شروع باشد و سپس چه در خود آن و چه بیرون از آن فعالیت‌های دانشجویان و پژوهشگران برای بهتر کردن و ارتقا ی کاری شان ادامه پیدا کند.

 

برخی صفحات در قسمت شاخه‌ها از نداشتن مدیر رنج می‌برند، این در حالی است که وجود مدیریتی با اشراف بر آن فرهنگ و موضوع، باعث ساماندهی و گسترش این صفحات می‌شود. آیا برای رفع چنین مشکلی تدابیری اتخاذ کرده اید؟

 

این یک واقعیت است، اما ما اصولی را برای پذیرش مدیر گذاشته‌ایم که براحتی فراهم نمی‌آیند: آشنایی با اینترنت و رایانه، در دسترس بودن دایم، دانشگاهی بودن یا قرار داشتن در سال‌های آخر دکترا یا تجربه کاری معادل در رشته مربوطه برخی از این اصول هستند که البته اخلاق حرفه‌یی و پذیرش قواعد کاری ما یعنی پرهیز از محفل گرایی، ایدئولوژیک اندیشیدن، با یکدیگر کار کردن و همچنین عدم توجه و وسواس داشتن نسبت به سلسله مراتب‌ها، انتخاب مدیر را مشکل می‌کند.

 

در بخش نظریه به غیر از پیر بوردیو نظریات دیگر نیز در آینده پوشش داده می‌شود؟

 

در واقع این بخش به نوعی یادگاری از نمونه‌های نخستین سایت است و از جمله برنامه‌های ما آن است که این بخش را به پرونده «پیر بوردیو» تبدیل کنیم. زیرا در حال حاضر گرایش‌های نظری که روی انسان‌شناسی و فرهنگ حضور دارند لزوما در خط بوردیو نیستند و به دیدگاه‌های او نیز به شکل انتقادی نگاه می‌کنند. بنابراین سیاست ما آن است که برای متفکران، دانشگاهیان، اساتید و نویسندگان فعال انسان‌شناسی و فرهنگ، پرونده‌هایی را بگشاییم که تاکنون تعدادی از این پرونده‌ها فعال شده‌اند و باز هم پرونده‌هایی خواهیم داشت. در بخش پرونده در حال حاضر متفکران دیگری مثل بارت، فوکو، لوی استروس، و… حضور دارند اما اینکه پرونده پر بار باشد بستگی به آن دارد که دوستان نویسنده و دانشگاهی ما تا چه اندازه درباره آن بنویسند. خود من تصور می‌کنم پرونده‌هایی باید برای اندیشمندان ایرانی و اسلامی گشوده شود اما برای این کار نیاز به آن هست که ابتدا مطالب به حد کافی برسند.

 

با رصد برخی از صفحات همچون فرهنگ بختیاری، فرهنگ آذری، انسان‌شناسی جهانی شدن و مهاجرت، فرهنگ لر، فرهنگ ترکمن، انسان‌شناسی و سینما، فرهنگ بلوچ، متوجه می‌شویم در این یک سال گسترش خوبی پیدا کرده‌اند بویژه صفحه فرهنگ عرب و صفحه ادبیات که هر کدام به ترتیب 11 و 15 صفحه در این یک سال نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌اند این درحالی است که صفحاتی همچون فرهنگ اسکاندیناوی، فرهنگ ترک و فرهنگ اقیانوسیه در کمترین فعالیت خود بودند. دلیل این عدم گسترش مطلوب این صفحات را در چه چیز می‌بینید؟

 

کاملا درست است. اما توجه داشته باشید که برخی از فرهنگ‌ها در ایران کاملا ناشناخته بوده‌اند مثلا فرهنگ آفریقا، فرهنگ استرالیا، اسکاندیناوی و حتی ترکیه. این شاید به نظر عجیب بیاید و عجیب هم هست که ما همان قدر که به فرهنگ‌های غربی توجه داشته و داریم به فرهنگ‌های بزرگی همچون هند، چین، آفریقا بی‌تفاوت بوده‌ایم. این یک میراث استعماری در نظام آموزشی ما است که باید از میان برداشته شود اما برای این کار نیاز به زمان هست. در اغلب موارد ما ناچار بوده‌ایم برای پوشش دادن این صفحات از ترجمه استفاده کنیم، اما فکر می‌کنم حتما نیاز هست که علاقه‌مندان به این فرهنگ‌ها کاربیشتری در رابطه با آنها انجام بدهند.

 

آیا از نظر شما انسان‌شناسی و فرهنگ در دراز مدت می‌تواند مسیر درونی کردن، همسازی، تقارب و تکثر گرایی را هموار کند؟ و تاکنون چه مقدار از راه را پیموده؟

 

به نظر من بخش مهمی از راه پیموده شده است اما راه بسیار زیادی در پیش روست که لزوما نمی‌تواند ونباید از طریق این سایت و این موسسه طی شود، چون ما همه فانی هستیم. اینکه افراد بیاموزند با یکدیگر زندگی و فکر کنند و به یکدیگر نزدیک شوند یک تمرین واقعی دموکراسی فکری است. ما تا حدی این کار را انجام داده‌ایم اما فاصله تا حد مطلوب بی‌نهایت زیاد است. آنچه مورد نظر است مسوولیتمان در قبال زبان وفرهنگ ایرانی است وگرنه نوشته‌ها ومطالب و نهادها در دانشگاه‌ها و کشورهای خارج از ایران به وفور وجود دارد. ممکن است برخی بپرسند پس اگر چنین چیزهایی هست اصولا چه لزومی به چنین سایتی وجود دارد که پاسخ ساده است: اگر ما نتوانیم در زبان خود وجود داشته و بیندیشیم در حقیقت وجود نداریم و اگر هم داشته باشیم به مثابه موضوعی مطالعاتی برای زبان‌های دیگر و نهادها و کشورهای دیگر خواهد بود. بنابراین فرهنگ‌هایی که دغدغه حفظ خود را دارند تلاش می‌کنند زبان خود وحضور بین‌المللی آن را تقویت کنند. این همان کاری است که ما می‌کنیم. این برای ما افتخار بزرگی است که از کشوری مثل امریکا با میلیون‌ها سایت اطلاع‌رسانی حتی در حوزه زبان و فرهنگ‌های ایرانی مراجعان سایت ما دایما رو به افزایش است و فکر نمی‌کنم رسالت ما آن باشد که وارد زبان انگلیسی یا فرانسه بشویم که هزاران هزار مرکز و جایگاه برای تقویت خود دارند. اما اگر این فرهنگ‌ها را در زبان خودمان و به زبان خودمان بشناسیم و بشناسانیم و اگر میان زبان‌های مختلف ایرانی رابطه‌یی فعال وپویا ایجاد کنیم آن زمان است که می‌توانیم بگوییم کاری در خور توجه انجام داده‌ایم.

Print Friendly

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


× 3 = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>