الکتروشوک

 

199805_mo

 

 

 

 

 

 

 

الکترو شوک از یک منبع تغذیه باطری بزرگ داخلی برای شارژ نمودن یک خازن حجیم بین مقادیر 5 تا 400 ژول استفاده می‌کند. دو قطعه فلزی یا همان الکترودها به دستگاه متصل است و روی سینه‌ی بیمار قرار می‌گیرد.

 

در فاصله چند هزارم ثانیه انرژی الکتریکی با ولتاژ بالا تخلیه شده و باعث دپولاریزاسیون سلول‌های قلبی شده و رپولاریزاسیون بدنبال آن به گره SA اجازه بدست گرفتن رهبری ضربان سازی قلب را می‌دهد.

دستگاههای که بنام الکتروشوک در بازار موجود میباشند اکثرا سه قابلیت دارند.

 

اعمال الكتروشوك:

دفيبريلاتور

مانيتورينگ قلبی

پيس ميكر اكسترنال

 

دفیبریلاتور

 

دفیبریلاتور همانطور که از اسمش مشخص میباشد دستگاهی است که برای برطرف کردن یا درمان فیبریلاسیون بکار میرود.

وارد آوردن يك شوك الكتريكی كه باعث رپولاريزاسيون همزمان كليه سلولهای ميوكارد و در نتيجه به انقباض هماهنگ آنها منجر شود دفيبريلاسيون الكتريكی ناميده مي شود. دستگاهی كه توانايی وارد آوردن چنين انرژی الكتريكی را برای انجام منظور فوق دارد دفيبريلاتور (Defibrillators) ناميده ميشود.

اما فیبریلاسیون چیست فیبریلاسیون تبدیل یک ریتم منظم قلبی به یک لرزش غیر موثر که با توجه به محل ایجاد آن در دهلیز یا بطن نامگذاری میشود.

 

انواع دفیبریلاتور

 

1-مونوفازیک

2- بای فازیک

 

در دستگاه ‌های منوفازیک جریان الکتریسته بین الکترودها فقط در یک مسیر جریان می‌یابد، در حالی که در دستگاه های بای‌فازیک جریان الکتریکی ابتدا در یک مسیر جریان می‌یابد سپس به سمت دیگر برمی‌گردد و در حقیقت جریان الکتریسته به صورت دو طرفه در طی دو فاز بین پدال ها به جریان در می‌آید.

 

امواج بای فازیک Biphasic

 

v با موج الکتریکی شاخه ای(Biphasic Truncated Exponentional )

v با موج الکتریکی مستقیم(Rectilinear)

 

 مزایای دستگاههای بای فازیک

 

v در دستگاههای بای فازیک نسل دوم ( خطی) شکل موج تغییر نمی کند

v تحت تاثیر مقاومت قفسه سینه قرار نمی گیرد

v با انتخاب انرژی کمتر در نتیجه آسیب کمتر به سلولهای میوکارد تاثیر بیشتری ایجاد مینماید

 

عوامل موثر بر مقاومت قفسه سینه Transthorasic Impedance

 

v انرژی انتخابی

v سایز الکترود ها

v تعداد شوکهای قبلی

v فاز تهویه ( دم یا بازدم )

v فاصله بین الکترود ها ( اندازه قفسه سینه )

v فشار بر روی الکترودها

 

استراتژیهای دفیبریلاسیون بیماران

 

دستگاههای مونوفازیک و بای فازیک نسل اول ( شاخه ای ) تحت تاثیر مقاومت بالای قفسه سینه قرار گرفته و شکل موج تغییر پیدا مینماید

در صورتیکه در دستگاههای با فازیک نسل دوم یا خطی جریان در مستقیم حرکت کرده و در صورت وجود مقاومت بالا در قفسه سینه هم شکل موج تغییر نمی یابد

در تمامی بیماران با ریتمهای قابل شوک دادن یک شوک مجزا بجای 3 شوک پشت سر هم (Three stake shock) داده شده و به دنبال آن بلافاصله 2 دقیقه ماساژ قلبی و تهویه مصنوعی بدون وقفه وتوقف به منظور چک کردن نبض ویا برگشت ریتم بیمار صورت میگیرد ودر صورت نیاز به دادن شوک دیگر شوکهای بعدی نیز با همان مقادیر اولیه ذکر شده وبدون تغییر داده میشود. در صورت باقی ماندن ریتم VF ویا VT بدون نبض بعد از دادن شوک اول يا دوم میتوان از داروی آدرنالین(اپی نفرین) 1 میلی گرم به صورت وریدی استفاده کرد. از آدرنالین با دوز 1 میلی گرم هر 3 تا 5 دقیقه تا زمان وجود VT ویا VF میتوان استفاده کرد.

 

انرژی انتخابی

 

v برای دفیبریله کردن بالغین با استفاده از دفیبریلاتور دستی مونوفازیک 360ژول توصیه میشود.

v دوز اول برای دفیبریله کردن با استفاده از دفیبریلاتور بای فازیک بستگی به شکل امواج دفیبریلاتور دارد. برای آنهایی که امواج بای فازیک نوع Biphasic Truncated Exponentional تولید میکنند 200-150 ژول و برای امواج بای فازیک نوع Rectilinear 120 ژول توصیه میشود

 

محل گذاشتن صفحات الكترود

 

وضع استاندارد :یك صفحه الكترود در قسمت راست و فوقانی جناق و زیر استخوان ترقوه و صفحه دیگر درست در سمت چپ نوك قلب و نوك پستان روی خط زیر بغلی قدامی قرار داده میشود .

وضع غیر استاندارد :یك صفحه الكترود در جلو سینه بر روی قلب و دیگر در پشت درست در عقب قلب قرار میگیرد كه باعث عبور میزان بیشتری انرژی از قلب نسبت به وضع استاندارد میگردد تنها اشكال كار گذاشتن صفحه الكترود در زیر و پشت بیمار میباشد.

مراحل آماده سازی دستگاه:

بطور کلی جهت آماده سازی باید چهار مرحله طی گردد که جهت سهولت کار در اکثر دستگاهها این مراحل بصورت یک تا چهار شماره گذاری شده :

.1کلید روشن و خاموش کردن
.2کلید انتخاب انرژی که میتواند بروی دستگاه یا پدل یا هر دو قرار بگیرد
.3کلید شارژ(در اكثر دستگاهها به محض اینكه انرژی به میزان لازم رسید چراغی روشن شده و صدای آلارمی به گوش میرسد و میزان انرژی به صورت اعداد نشان داده می شود) که میتواند بروی دستگاه یا پدل یا هر دو قرار بگیرد.
.4کلید تخلیه که میتواند بصورت یک کلید (در صورت استفاده از پد) بر روی دستگاه ، یا دو کلید بر روی هر دو پدل قرار گرفته باشد.

ملاحظات خرید
کار با این سیستمها معمولاً ساده است و نیاز به آموزش چندانی ندارد. معمولاً بهتر است سیستمهایی خریداری شود که نمایشگر ECG نیز داشته باشد. این امر به کاربر کمک فراوانی جهت تشخیص برگشت بیمار به وضعیت عادی می نماید.
استفاده از الکترودهای یک بار مصرف و باتریهای غیرقابل شارژ، معمولاً هزینه های زیادی به سیستم درمان تحمیل می کند.
در مورد انواع کاشتنی، دوره خدمات پس از فروش به علت حساس بودن سیستم بسیار مهم است.

 

  در کارگاه های ایران هلث این موارد بصورت کاملا تخخصصی و کاربردی همراه با اساتید برجسته آموزش داده میشود.هم اکنون ثبت نام کنید.

 

Print Friendly

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


6 × 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>